Sıklıkla Kullanılan CSS Kütüphaneleri - Maksimum Web

Sıklıkla Kullanılan CSS Kütüphaneleri

Sıklıkla Kullanılan CSS Kütüphaneleri

Web sitesi yaparken en önemli kısımlardan biri de arayüz tasarımıdır. Web sitesi arayüz tasarımlarını tamamladığımızda html ve CSS kodlarıyla web ortamına aktarmamız gerekir. CSS kodlarını yazarken desktop, tablet ve telefon ekranları için uyumlu kodlar yazılmalıdır. Tüm cihazlarla uyumlu kodlar yazmak zaman alabilir bunun için gereken CSS kodları hazır yazılmış bir şekilde barındıran kütüphaneleri kullanmak mantıklı bir çözümdür. CSS kütüphaneleri tasarımcılar ve yazılımcılar tarafından oluşturulmuş, ihtiyaca yönelik yapılandırılmış kod topluluklarıdır. Kullanımları basittir, CSS dosyasını html içerisine bağlamak ve yönergelerdeki classları kullanmak istediğimiz divlere atamak yeterlidir. Sıklıkla kullanılan CSS kütüphaneleri konusunu inceleyelim.

Sıklıkla Kullanılan CSS Kütüphanelerini İnceleyelim

Bootstrap

Bootstrap

Bootstrap şu an en popüler CSS kütüphanelerinin başında gelir. Bootstrap ile bir sitenin ara yüzünün tamamını oluşturabiliriz. Açık kaynak kodlu olmasıyla özelleştirme imkanı da sunan bootstrap arayüz yazılımcılarının gözdesi haline gelmiştir. Yerleşik responsive tasarım kodları ile farklı boyuttaki ekranlarda da web siteniz ve uygulamalarınız sorunsuz çalışır.

Tailwind

Tailwind tamamen özel projeler üretmemiz üzerine yapılmış bir CSS kütüphanesidir. İçerisinde kodlar hazır tanımlı olarak bulunmaz bizim projeye özel olarak tanımlamamızı ister bu nedenle yapacağımız bütün projelerde benzersiz olur. Bir yere yazdığımız kodu her yerde kullanabildiğimiz için tekrar tekrar kod yazmayı engeller ve daha compact boyutlu siteler ortaya çıkar. Son zamanlarda kullanıcı kitlesini arttırmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Animate.css

Animate.css içerisinde hazır animasyonlar barındıran css kütüphanesidir. Ufak boyutlu bir kütüphane olması ve siteyi görsel güzellik katması nedeniyle sıklıkla tercih edilir.

Magic Animation

Magic Animation site içindeki elementlere farklı animasyonlar atamamızı sağlayan css kütüphanesidir. Birkaç class koduyla web sayfalarımız için estetik görünen ufak tepkiler koyabiliriz.

Ionic

Ionic mobil uygulama odaklı açık kaynak kodlu ücretsiz CSS kütüphanesidir. Android ve ios üzerinde rahatça çalışabildiği için birçok arayüz ve uygulama geliştiricisi tarafından tercih edilmektedir. Bir defa yazdığımız kodları bulunduğu platforma göre düzenlemesi nedeniyle sevilen bir framework haline gelmiştir. Ayrıca Javascript kütüphaneleriyle uyumluluğu sayesinde farklı fonksiyonlar eklemek ve çalıştırmak mümkündür.

Ionic