MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ NEDİR? - Maksimum Web

MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ NEDİR?

MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ NEDİR?

Bu makalemizde Mobil uyumlu web sitesi nedir ? konusu ile ilgileneceğiz. Gelişen teknolojik unsurlar ile kullanıcılar ve site sahipleri Mobil uyumlu web sitesi nedir ?  Sorusunu araştırma yoluna girdiler.

Mobil Uyumluluk Ne İşe Yarar ?

Responsive, mobil uyumlu web sayfalarının İngilizce adıdır. Mobil uyumluluğu tasarlanmış siteler mobil cihazlar ve tabletlerde masaüstü görünümüne oranla daha oturaklı gözükmesini sağlar. Aynı zamanda arama motorları ile ilgili ön plana alınmanızı sağlayabilir.

Mobil uyumluluk tasarımı yapılmış siteler ziyaretçilerin cihazlarını analiz eder ve onlara uygun yazılmış görünümü karşılarına sunar. Bu aşama tek bir url yapısı üzerinde olduğu yönetim ve düzenleme aşaması ile zamansal olarak katkı sağlayacaktır.

Mobil Uyumluluk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil uyumlu web tasarımı gerçekleştirilirken tasarımların uyum sağlayacağı ekran boyutlarıdır. Bu boyutlar tüm cihazlar için kontrol edilmektedir. Responsive tasarlanan sitelerde görseller ve çeşitli hatalar oluşmaması için tüm cihazlarda kontrol edilmesi gerekmektedir. Hatalar dışında gerekli hız kontrolleri yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Etkisi

Mobil uyumlu bir web sitenizin sosyal medyadan gelebilecek trafiklere önemli ölçüde etkisi vardır. Sitenizin mobil uyumlu olması kullanıcıların sayfanızda ziyaret süresini arttıracak ve daha kullanışlı bir mobil görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google Mobil Uyumluluk testi ile sorgulatabilmektesiniz.

Font ve Yazı Tipi Boyutları

Sayfanızı mobil uyumluluk için tasarlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de sayfa font yapısıdır. Sayfanızda kullandığınız yazı tipleri kontrollerini mobil görünümlerde de kontrol etmeniz gerekmektedir. Gereğinden büyük şekilde gözüken font yapısı mobil görünümlerde düzensiz gözükmesine sebep olmaktadır. Bu yapıyı cihaz tiplerine göre düzenleyebilmeniz mümkündür.

Mobil Uyumluluk Dönüştürme Yöntemleri

Hali hazırda masaüstü sürümleri için kurgulanmış bir web sayfanız var ise bu sayfayı mobil uyumlu hale getirmek istiyorsanız birkaç farklı yöntemden birini seçebilirsiniz. Online olarak site çevirme hizmeti veren platformlardan faydalanabilirsiniz.

Bunun dışında detaylı şekilde kendiniz yapmak istiyorsanız eğer CSS tabanlı bir yapı kullanabilirsiniz. Kurguladığınız alt yapı WordPress ve ya Opencard gibi sistemlerde eklentiler aracılığı ile web sayfanızı mobil uyumluluk işlemini gerçekleştirebilirsiniz.