Web Sitesinde Olması Gerekenler - Maksimum Web

Web Sitesinde Olması Gerekenler

Web Sitesinde Olması Gerekenler

Web siteleri içerik ve özellikleri bakımından farklılık gösteren statik veya dinamik yapıda bulanabilen dijital varlıklardır. Bir web sitesi kişi veya kurumu temsil eden siteler olabileceği gibi sosyal medya, forum, web uygulamaları vb. spesifik özellikleri olan online uygulamalar da olabilirler. Klasik bir landing page web sitesinde olması gerekenler yazımızda sizlere web sitesinde kesinlikle bulunması gereken özellikleri ve içeriklerin neler olduğunu anlatacağız.

Statik Web Sitesinde Olması Gerekenler

Etkileyici Başlıklar

Başlıklar web sitesini hem kullanıcı tarafında hem de seo tarafında büyük etkileri web sitesi öğeleridir. Bu nedenle başlıklarımız içeriklerimizin okunması açısından ilgi çekici olmalıdır ve konuyu karşı tarafa net bir şekilde aktarmalıdır. Bununla birlikte başlık sıralaması ve kullandığımız kodlar da önemlidir. Aynı bölüm içinde bulunan başlıklar birbiriyle alakalı olmalıdır ve konuyu dağıtmamalıdır.

Özgün İçerikler

Web sitesinin ön sayfasında, iç sayfalarında ve blog yazılarında oluşturduğumuz içerikler kesinlikle diğer sitelerden kopya olmamalıdır ve intihal barındırmamalıdır. İçerikler sitemizde kullandığımız hitap dilinden farklılık göstermemelidir ve yazım hataları bulunmamalıdır. Okunabilirlik açısından kısa paragraflar ve açıklayıcı cümleler kullanmak en iyi sonuçları verecektir. Eğer bir ürün tanıtıyorsak o ürün hakkında detaylı bilgilerin olduğu sayfalar ve sık sorulan sorular sayfası kesinlikle olmalıdır.

Statik Web Sitesinde Olması Gerekenler

Görseller

Görsel seçimi yaparken öncelikle kurumsal kimliğimiz, kullandığımız dil, müşteri ile olan iletişim biçimimiz önemlidir. Görseller içeriğimize ve web sitesinin amacına hizmet etmelidir. Telifli görseller kullanmak yasal sorunlara sebebiyet verebilir bu nedenle ücretli ve ücretsiz stok görseller barındıran sitelerden görsel kullanmak mantıklı bir çözümdür. Kendimize ait daha önce internet ortamında kullanmadığımız görselleri kullanmak en iyi sonucu verecektir.

Responsive Tasarım

Günümüzde farklı ekran büyüklüğünde cihazlardan internete giriş sağlanmaktadır. Her ekran için ayrı ayrı tasarım yapmak hem zorlayıcı hem de gereksiz bir iş gücü oluşturur. Responsive tasarım kullandığımızda bir cihaz için dizayn ettiğimiz site farklı ekranlarda da genişliğini ve durumunu değiştirerek çalışabilir. Responsive desteği olan frameworkları tercih ederek iş gücümüzü etkili kullanabiliriz.

URL Kullanımı

URL kullanıcıların istedikleri web sayfasının istedikleri kısımlarına ulaşabilmek için oluşturulan yol gösterici linklerdir. Web sitesi için URL oluştururken kısa ve konuyla alakalı olmasına önem vermeliyiz. Oluşturduğumuz URL’in içeriğin H1 başlığıyla aynı olması en doğru tercih olacaktır.

Web sitesinde olması gerekenler yazısını okuduğunuza göre artık bir web sitesi tasarlayacağınız zaman neler yapmanız gerektiğine hakimsiniz. Başlangıç aşamasında bu kurallara dikkat ederseniz ileri düzey aşamalarda daha özgün siteler oluşturabilirsiniz

web sitesi içerik kullanımı