Sosyal medya her alanda gücünü bizlere gösterdiği gibi reklamcılık sektörüne de uzaktan bakmakla yetinmedi. Sosyal medya zamanla büyük bir reklam denizine haline geldi. Peki reklamcılık sektörü ve şirketler bu hazineden nasıl fayda sağladı? En önemli faydası reklamcılık sektörüne viral reklamlar oldu. Viral reklamlar, tüketicilere doğrudan bir reklam olduğu izlenimi vermediği ve doğallığını koruduğu için tüketiciler ve şirketlerin en sevdiği reklam türü haline geldi.

Viral reklam kimi zaman tüketicilerin kendiliğinden çektiği  ve firmalardan daha sonra bedelini aldıkları bir reklam şeklinde veya firmaların kendi bünyesinde  bütçe sağlayarak çektiği reklamlar olarak iki türdür.

Viral reklam, kulaktan kulağa pazarlama yönteminin dalı gibidir. Kulaktan kulağa pazarlama yöntemi, tüketicilerin en güvenilir bulduğu yöntem olduğu için viral reklamlarda aynı etkiyi sağlıyor. Tüketicilere sanki bir komşusu ya da arkadaşı memnun kaldığı bir ürünü  öneriyormuş gibi hissettiriyor. Ayrıca viral reklamda  mesaj direk bilinçaltına etki ettiği için kullanıcılarda güvenilirlik hissi yaratılmasını sağlıyor. Viral reklamda çok yüksek reklam bütçelerine de  gerek yoktur. Evde otururken ya da cep telefonuyla bile çekilebilen reklamlardır. Bir hikayesi olması ve mizahi yönden güçlü olması viral reklamın izlenilmesini arttıran unsurlardır.