SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL YAPILMALI ? - Maksimum Web

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL YAPILMALI ?

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL YAPILMALI ?

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalı ? Kurumsal bir marka oluşturma hayali kuran her bir birey veya firma ‘Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı ?’ sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Profesyonel bir sosyal medya kimliği oluşturmak isteyenler için bu makaleyi hazırladık.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi yaparken belirli pazarlama stratejileri uygulanması gerekmektedir. İlerletilen süreçte profesyonel bir destek alınmalıdır. Sürekli kullanım ve içerik paylaşımı yeterli olmayabilir. Takipçilere etkileşim ve paylaşımların kalitesi kullanıcılar için oldukça önem taşımaktadır. Profesyonel olarak kitleyi elde tutma ve yeni kitleler oluşturma gibi çeşitli kampanyalar yürütülmesi gerekmektedir.

Brief Çözümleri ?

Brief sosyal platformlarda bir çözümleme yöntemidir. Sosyal medya yönetimi yaparken öncelik olarak dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Doğru rakip analizi yaparak rakiplerinizin ve hedef kitlenizi, geliştirilebilir yönleri, marka amaçları ve izleyeceği yol gibi unsurlar belirleyip çeşitli metotlar oluşturulmalıdır.

Sosyal Medya Planlaması

Dijital strateji planı hazırlamak geleceği tasarlamak gibidir. Detaylı noktalara değinmek takipçileriniz açısından oldukça önemlidir. Kullandığınız mecra ne olursa olsun detaylı içerikler ve gelen sorulara cevap oluşturacak stilde paylaşımlar yapılmalıdır. Paylaşımlarınızı belirli aralıklarla yapmak, içeriklerinizi bilgilendirici şekilde kurgulamak önemlidir. Paylaşım saatleri ve günleri, özel günler için hazırlanan içerikler bu bağlamda yapacağınız planlamalar ciddi ölçüde katkı sağlayacaktır.

İçerik Yönetimi

Uygulayacağınız içeriklerinizin önemli bir boyutu takipçilerinizi iyi analiz etmektir. Hazırladığınız içerikler markanızın tarzına uygun tonlarda ve içeriklerde olması gerekmektedir. Kullandığınız içeriklere videolara dahil etmeyi unutmayın, tarzına uygun ve doğru kitle seçimleri ile uygulayacağınız reklam çözümleri ile yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

Hedef Kitle Belirleme

Yapacağınız planlamalarda hedef kitle belirleme planlaması yapmak doğru ve stabil adımlar atmanıza olanak sağlamaktadır. Belirleyeceğiniz hedef kitle potansiyeli ürün ve hizmet ettiğiniz alan çerçevesinde yaş, bölgesel faktörler, cinsiyet gibi çeşitli seçenekler ile karşınıza çıkmaktadır. Uygulayacağınız sosyal medya reklam stratejileri ile belirlediğiniz doğru hedef kitlesi sayesinde çok daha kalıcı takipçiler yakalayabilirsiniz.

Doğru Rakip Analizi

Rakiplerinizin sizlerden birkaç adım önde olma olasılığı sizler için problem teşkil etmeyecektir. Doğru bir planlama ile çok daha iyi sonuçlar almak mümkün olmaktadır.  Rakiplerinizin uyguladığı strateji ve planlamaları doğru analiz ederek, hizmet verdiğiniz sektördeki müşterilerinizin görmüş olduğu kalıpsal taslak stratejileri yakın olmalıdır. Örneğin sağlık sektörü ile ilgili paylaşımlar yapan bir Instagram sayfası ile günlük haber ve bilgiler paylaşan bir hesapta gönderi fontları, renk tonları ve kullanılan görseller aynı konseptte olmayacaktır. Dolayısıyla sosyal medya planlaması yaparken rakiplerinizi ve sektörünüzü doğru analiz etmek sizlerin sektörde doğru adımlar ile ilerleyen bir hizmet profili oluşturduğunuzu gösterecektir…

Özetle; doğru hamleler ile sosyal medya aracılığı ile marka bilinirliği kazanmak mümkündür. Oluşturduğunuz bu kimlik takipçilerinizden geri bildirimler alabilir, bu bildirimler ile iş potansiyelini önemli ölçüde planlayabilirsiniz. İzleyeceğiniz rotada takipçilerinizden gelen geri bildirimler iş hacminizi geliştirmek adına oldukça önemlidir. Müşterilerinizin sizler ile iletişime geçmesi için mutlaka belirli iletişim kanalları belirlemelisiniz. Ayrıca takipçi sayınızı ve beğeni, post sayılarınızın yükselmesi önceliğiniz olmamalıdır. Kazandığınız organik takipçiler, sizler ile etkileşime geçmesi oldukça önemlidir.