Günümüz gelişen dünyasında artık işlerimizin pek çoğunu internet ve bilgisayarlar vasıtasıyla hallediyoruz. Artık markalar, kişiler, kurum ve kuruluşlar da reklam, duyuru, bilinirlik gibi belli kitlelere ulaştırmak istediklerini çok büyük oranlarda interneti kullanarak aktarmaktadırlar. Sosyal medya uzmanı tam da bu noktada devreye girer. Elindeki verileri geliştirip, zenginleştirerek belirlediği kitlelere en etkin şekilde ulaştırmak, farkındalık ve ses getirmekle sorumludur.

Peki bu sosyal medya danışmanları tam olarak ne yapar?

Kurum, kişi, markaların sosyal medya hesaplarını yönetir, içerik ve blog girerler.

Markaların bilinirliğini arttırıp, yaptıkları uygulamalarla göz önünde olmalarını sağlarlar.

Belirlenen kitleyle marka/kişi/firma arasındaki bağdır. Gerektiğinde adına çalıştığı kişi veya kişileri bilgilendirir, yönlendirir.

Rakip firma veya kişileri inceler, onlar hakkında fazlaca bilgi sahibi olur.

Bir sosyal medya çalıştığı markanın kitlesini iyi analiz edebilmeli, iyi tanımalıdır. İçeriklerini ona göre oluşturup, reklam kriterlerini ona göre belirlemelidir. Kullandığı dil, grafikler, başlıklar, stratejiler kitleye hitap edebilmelidir.

En önemlisi ise başarılı bir sosyal medya uzmanı her geçen gün kendini geliştirebilmeli, yenileyebilmeli, eğitim/sertifika programlarını takip etmelidir. Sosyal medyanın her geçen gün güçlenerek büyüdüğü günümüzde her zaman için sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç olacaktır.