SEO 'da ÇEŞİTLİLİK, ALT ALAN ADI - Maksimum Web

SEO ‘da ÇEŞİTLİLİK, ALT ALAN ADI

SEO 'da ÇEŞİTLİLİK, ALT ALAN ADI

SEO ‘da Çeşitlilik, Alt Alan Adı

Subdomain internet aleminde hatırı sayılır bir yere sahip olmakla birlikte işlevsel bir kullanımı vardır. Kelimenin Türkçesine baktığımızda sub alt kelimesine domain ise alan adına karşılık gelmektedir. Yani subdomaini alt alan adı olarak kendi dilimize çevirebiliriz. Alt alan adları birden fazla site sahibi olmak istememeniz durumunda alt alan adları farklı hizmetleri ve ürünleri sunabileceğiniz farklı platformlar yaratmanıza izin verebilmektedir. Ek olarak alt alan adları sayesinde anahtar kelimelerinizi de özgürce sitenize ilişik alt sayfalarda kullanabilirsiniz. Alt alan adlarına örnek vermek gerekirse aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

  • www.cnet.com
  • www.download.cnet.com
  • www.news.cnet.com
  • wwww.reviews.cnet.com

Bu örneklerden de görebileceğiniz şeklinde cnet.com sitesi her bir kategori için ayrı alt alan adları kullanarak farklı yapılarda sayfalar oluşturmuşlardır. Böylelikle Google aramalarında da çok fazla sonuca ulaşabilmektedir. Biraz zahmetli olmasına karşın SEO açısından faydalı bir yöntemdir.

SEO’ da Çeşitlilik, Yeni Alan Adı

Sitenize ait her bir kategori için yeni bir alan adı almanız durumunda her bir alan adının coğrafi konumunu ayarlayabilir ve sitenizde kullandığınız dillere göre dünyanın farklı yerlerindeki arama sonuçlarında çıkabilirsiniz. Bu, birden fazla birbirinden bağımsız internet sitesine sahip olmanıza neden olacaktır. Çok sayıda site kontrol açısından zorluk yaratsa da, arama sonuçlarında birden fazla sayıda çıkmanızı sağlayabilecektir. Bizim önerimiz kurumsal web tasarım projeleriyle yapılan çalışmalar da örneğin bir şirketin şubelerine yapılacak sayfalar da bu yöntemi tercih etmek olacaktır.

SEO’da Çeşitlilik, Alan Adı, Alt Alan Adı ve Klasörler

Sitemizin birden fazla dil seçeneğinin olması ya da güçlü kategorilere sahip bir site olması benzer biçimde durumlarda sitemize ilişik sayfaları üç farklı şekilde ziyaretçilerimize sunabiliriz. Bunlardan birincisi her bir kategori için bir alan adı kullanmanızdır. İkinci yöntem ise her bir kategori için alt alan adları kullanmanızdır. Son yöntem ise her bir kategori için aynı alan adı altında farklı bir kategori klasörü oluşturmamızdır. Bu üç yöntem ile ilgili aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

  • www.Alanadi.Com (yeni alan adı)
  • www.Fransizca.Alanadı.Com (alt alan adı)
  • www.Alanadi.Com/fransizca (klasörler)