SEO Nedir?

 

SEO, yani “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltması ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının amacı kullanıcılara yaptıkları arama ile ilgili en doğru sonuçları vermektir. SEO ile web siteleri, arama motoru kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda üst sıralarda yer alabilmektedir. Böylece kullanıcılar Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarından yaptıkları arama sorgularının listelenen sonuçları arasında üst sıralarda yer alan ilgili web sitesini görüp ziyaret ederler.

 

Arama motorları organik arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanırlar, bu nedenle SEO yapılırken bu algoritmalara dikkat edilmesi gerekir. İnternetin ekonomik gücünün artması, internette var olamayan işletmelerin bir çoğunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması ve rekabet neticesinde SEO kavramı hızla yayılmaya başlamıştır.

 

Bize göre en doğrusu, web sitesi yapılandırılırken işe SEO için yapılmış bir analizle başlanmasıdır. Analiz web sitesinin sunduğu hizmet veya ürünlere karşılık, kullanıcının arama eğilimlerini belirleyerek daha en başından sitenin doğru yapılandırılmasını sağlar. SEO, genel olarak site içi ve site dışı olarak iki yönlü ele alınmalıdır. Site içi düzenlemeler, arama motoru botlarının (web crawler) sitenizi düzgün bir şekilde anlamasına yardımcı olurken, site dışı düzenlemeler web sitenizin internet üzerindeki köklerini ve sizi işaret eden bağlantılarını oluşturmaktadır.

 

Arama motoru optimizasyonu, aynı zamanda web sitesini bir ağaç gibi düşünürsek, sitenin internetteki kökleri anlamına geldiğinden kesinlikle işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. İşin uzmanı tarafından yapılmayan veya organik yöntemler kullanılmadan, hileyle yapılan SEO siteniz için geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu durum kurumsal kimliğinizi ve internetteki varlığınızı ciddi anlamda tehlikeye sokabilir.