SEO çalışmalarında en önemli maddelerden bir tanesi de anahtar kelime yoğunluğudur. Yükselmek için web sitede herhangi bir kelimeye yoğunlaşarak, o kelime hakkında yararlı makaleler girmek gerekir. Google bu durumlarda sizi üst sıralara çıkararak ödüllendirir. Tabii ki anahtar kelime optimizasyonu yaparken Google’dan yardım almak fena bir fikir değil

Siteniz, arama motoru ve ziyaretçi üçgeninin tek ortak noktası “anahtar kelimeler”dir. Anahtar kelimeler sizi hedeflediğiniz ziyaretçilerle buluşturacak en önemli araçtır. Siteyi kurgularken ilk başlarda kime ulaşmak istediğinizin cevabını bulmalı ve ilgili anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Unutmayın, ziyaretçiler bu kelimeleri kullandıklarında sizi fark edeceklerdir.

Anahtar kelimelerinizi belirlerken dört yönteme başvurabilirsiniz. İlk olarak; sitenizin ulaşmasını istediğiniz ziyaretçinin de sizin gibi bir insan bulunduğunu düşünerek ben olsam hangi kelimeleri kullanırdım mantığıyla kişisel bir çalışma yapmak olacaktır. Sitenizin içeriğiyle ilgili siz olsanız hangi kelimelerle arama yapacağınızı listelemek anahtar kelime seçimi ile ilgili atılması gereken ilk adımdır. Mümkünse bu listeyi eş, dost, arkadaş ve aile bireyleri şeklinde başka insanların görüşüyle pekiştirmek ya da genişletmek en şu demek oluyor ki olacaktır.

İkinci yöntemse Google’ın sunduğu Adwords Anahtar Kelime Aracı’nı kullanmaktır. Bu ücretsiz uygulama ile Google tarafından istatistiksel olarak yapılan çalışmalar sonucunda sizin seçeceğiniz sizin seçeceğiniz anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimeler ile ilgili türevlerinin listesine ulaşmanız mümkün olacaktır. Google Anahtar Kelime Aracı sayfasına geldiğimizde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en önemli nokta sol panelde bulunan anahtar kelime eşleme türlerini doğru seçmek olacaktır.

En çok kullanılan arama motorlarında sizi organik arama sonuçlarında zirveye taşıması için profesyonel web tasarım ajanslarıyla çalışmak sizi başarıya ulaştıracaktır.