SEO NASIL YAPILIR ? - Organik Arama - Maksimum Web

SEO NASIL YAPILIR ?

SEO NASIL YAPILIR ?

Seo Nasıl Yapılır ? makalesi ile arama motoru optimizasyonları ve SEO içeriği hakkında detaylı bilgiler oluşturacağız. Son zamanlarda ziyaretçilerden gelen talepler arasında SEO Nasıl Yapılır ? sorusu oldukça ön plana çıktı ve bu doğrultuda misafirlerimiz için uygun SEO metodları oluşturmaya karar verdik.

İnternet sayfanızın arama motoru entegrasyonu için SEO işlemleri oldukça önemlidir. Yayında olan sitenizde trafik yoğunluğunu yükseltmek isteyen kullanıcılar mutlaka dikkatli ve profesyonel SEO işlemleri yapmalıdırlar. Arama motorları web sayfanızı ziyaret ettiği zamanlarda SEO uyumluluk ve içerik kalitesini gözden geçirir. Düzenli ve kurallara uygun olarak hazırlanmış web sayfalarını rakiplerinize oranla üst sıralarda göstermektedir.

Geçmiş zamanlarda arama motorlarında SEO önceliği anahtar kelimeler olurken gelişen teknoloji potansiyeli ile içerik ve kullanıcının deneyimleri göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca web sayfanızın sosyal medya ve diğer sitelerden gelen trafik akışları ve yoğunluk haritası sitenizin üst sıralara çıkmasında katkı oluşturmaktadır.

Web Sayfası Hızlılık Oranı Oldukça Önemlidir

Web sayfanızın yavaş yüklenmesi ve site genel arayüz hızı arama motorları açısından oldukça önemlidir. Yavaş yüklenen sayfaların arama sonuçlarında alt sıralarda gözükmesi muhtemeldir. Kendi kullanıcılarının deneyimlerini üst düzeyde tutmaya çalışan bu sistem, yavaş yüklenen sayfaları olası bir problem olarak görmektedir. Hızlı bir web sayfası SEO puanı olarak kabul görmektedir.

Sayfa Başlıkları’nın Önemi

Arama motoru botları sayfalarınızın tarama esnasında içerik kontrolleri gerçekleştirmektedir. Doğru bir SEO içeriğine ulaşmak için ve sizi doğru bir arama kategorisine konumlandırmak için öncelik olarak sayfa başlıklarını kontrol eder. Web sayfanızda “h1” etiketi ile konumlandırılmış bir ana başlık olduğundan emin olmalısınız.

Kullanmakta olduğunuz ara başlıklar ise “h2, h3, h4” gibi alt başlık türlerini kullanabilirsiniz. Sayfa yapısını bozmadan bu alt başlıkları istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri’nin Önemi

Geçmişe oranla anahtar kelimelerin site içerisinde SEO için etkisini yitirmiş olsa da SEO için günümüzde de büyük önem taşımaktadır.  Anahtar kelimeleri doğru şekilde kurgulamak arama motoru botlarına fayda sağlayacaktır. Anahtar kelimelerinizi kullanırken başlıkta kullandığınız kelime ve cümle içi, satır başı gibi belirli yerlerde anlamlı cümleler halinde oluşturmanız gerekmektedir. Cümle uzunluğuna göre çok fazla anahtar kelime kullanmak yazınızın spam olarak algılanmasını sağlayabilir. Yazılarınızı oluşturduktan sonra SEO Araçları ile detaylı analizler oluşturabilirsiniz.,

Meta Açıklamaları Oldukça Önemli

Arama motorları aracılığı ile gelen misafirleriniz için ilk öncelik Başlık ve Meta açıklamasıdır. Aratılan bir anahtar kelime ile sayfanız kullanıcıya gösterildiği taktirde ilk okunacak makale Meta Açıklamasıdır. 320 karaktere kadar izin veren Google, bu sayede çarpıcı bilgiler oluşturarak ziyaretçilerin arama esnasında sizin web sayfanızı tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Meta içeriği yazarken sayfa içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimelerin meta açıklaması bölümünde yer alıyor olması SEO puanınıza katkı sağlayacaktır.

Güncellemelerin Önemi

Sitenizi kısa zaman aralıkları ile güncellemediğiniz taktirde arama motorları tarafından eksi puan alabilirsiniz. Belirli aralıklar ile fakat çok sık olmayacak şekilde güncellemeler gerekebilir. Bunları yaparken kopya içerik oluşturmamak önemlidir. Eğer kurguladığınız SEO sayfası bir haber sitesi ise çok fazla içerik oluşturulması önem teşkil etmez. Fakat bir tanıtım sitesi için sürekli ve yeni blog ve güncellemeler oluşturulması spam olarak kabul edilebilir. 

Görsel Optimizasyonları

Yazmış olduğunuz blog ve makalelerinizde kullanacağınız görsellerin dosya boyutunun minimum şekilde indirgenmesi site hızı açısından fayda sağlayacaktır. Kullanacağınız görselin isminin belirlediğiniz anahtar kelimeler ve ya açıklama ile alakalı olması SEO puanınıza fayda sağlayacaktır. Ayrıca arama motorlarının görseller bölümünden insanların sizlere ulaşabilme oranını arttırabilir.