SEO HAKKINDA - Maksimum Web

SEO HAKKINDA

SEO HAKKINDA

İnternet sitesi olan birçok insan arama motoru sonuçlarında kısa sürede üst sıralara çıkmak istemektedir. Bunun içinde tek yol hepimizin son zamanlarda çoğunlukla duyduğu SEO, başka bir deyişle Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) çalışmaları yapmaktır. Bundan çok kısa bir süre öncesine kadar birçok arama motoru siteye ilişkin anahtar kelimelere dayalı sonuçlar üretmekteydi ve dolayısıyla anahtar kelimenin site için önemi üst sıralardaydı. Sadece, pek çoğumuz günümüzde gelişen arama motorları ile SEO hakkında artık anahtar kelime gibi tek bir unsurun arama motoru optimizasyonu anlamına gelmediğinin farkındayız. Bir siteye dair arama motoru optimizasyonu yapılabilmesi için, tıpkı anahtar kelimeler gibi, onlarca etkenin hem site içinden hem site dışından gerçekleştirilebilmesi gerekmektedir.

SEO’nun temeli, arama motorunda arama yapan ziyaretçilere doğru ve özgün sonuçları sunan arama motorlarına sitenizin varlık ve içeriğini kabul ettirmektir. Bugün, dünyanın maksimum kullanılan arama motorlarından biri olan Google artık bir makine benzer biçimde sayfaları taramayı bırakıp bir insan olarak sayfaları anlamaya çalışmak için saatlerini, günlerini harcamaktadır. Karşınızda bu kadar akıllı bir arama motoru varken SEO denilen çalışmaların tamamı aslına bakarsak hakikaten hedeflediğiniz kitleye uygun bir site hazırlamanın kısaltılmış halidir. Profesyonel web tasarım firmaları ile çalışarak birkaç ay içerisinde sitenizi SEO için uygun bir konuma getirebilirsiniz.

SEO OPTIMIZASYONU

SEO optimizasyonu yani “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltması ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının amacı kullanıcılara yaptıkları arama ile ilgili en doğru sonuçları vermektir. SEO ile web siteleri , arama motoru kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda üst sıralarda yer alabilmektedir. Böylece kullanıcılar Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarından yaptıkları arama sorgularının listelenen sonuçları arasında üst sıralarda yer alan ilgili web sitesini görüp ziyaret ederler.

Arama motorları organik arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanırlar , bu nedenle SEO yapılırken bu algoritmalara dikkat edilmesi gerekir. İnternetin ekonomik gücünün artması, internette var olamayan işletmelerin bir çoğunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması ve rekabet neticesinde SEO kavramı hızla yayılmaya başlamıştır.

Seo optimizasyonunda bize göre en doğrusu, web sitesi yapılandırılırken işe SEO için yapılmış bir analizle başlanmasıdır. Analiz web sitesinin sunduğu hizmet veya ürünlere karşılık , kullanıcının arama eğilimlerini belirleyerek daha en başından sitenin doğru yapılandırılmasını sağlar. SEO, genel olarak site içi ve site dışı olarak iki yönlü ele alınmalıdır. Site içi düzenlemeler, arama motoru botlarının (web crawler) sitenizi düzgün bir şekilde anlamasına yardımcı olurken , site dışı düzenlemeler web sitenizin internet üzerindeki köklerini ve sizi işaret eden bağlantılarını oluşturmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu, aynı zamanda web sitesini bir ağaç gibi düşünürsek , sitenin internetteki kökleri anlamına geldiğinden kesinlikle işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. İşin uzmanı tarafından yapılmayan veya organik yöntemler kullanılmadan , hileyle yapılan SEO siteniz için geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu durum kurumsal kimliğinizi ve internetteki varlığınızı ciddi anlamda tehlikeye sokabilir.

SEO ‘nun AVANTAJLARI NELERDİR?

Sanal dünyada kendine yer edinmek ve bu yeri korumak isteyen işletmeler ve kişiler SEO hakkında uzman kişilerden hizmet alma yoluna giderler. Google algoritmasını iyi tanıyan, içerik ile kelime anahtarı uyumsuzluğu olmaması, çok fazla anahtar kelime girişi yapılmaması ve  uzman kişiler tarafından girişi yapılması gerekir. SEO çalışmaları çok iyi yapılmış işletmelerin siteleri Google aramalarında ilk sıralarda yer alır. Aramalarda ilk sırada yer alan işletmelerin kazançları alt sırada ki işletmelere göre oldukça fark eder. SEO’nun diğer avantajları şöyledir:

  • En az maliyetli ve  geniş kitlelere ulaştıran reklam birimidir.
  • İşletmeleri ve kişileri hedef kitleleriyle buluşturur.
  • İş planı oluşturmada yarar sağlar
  • İşletmelerin ve kişilerin sürekli gelişim ve değişim göstermesini sağlar.
  • Size ve işletmenize sanal kişilik verir.
  • Üst sıralarda olmak sitenize prestij kazandırır.
  • Detaylı raporlandırmalar sayesinde geribildirimler hızlı olur.

Seo hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için tıklayınız.