SEO ÇALIŞMALARINDA İÇERİĞİN ÖNEMİ - Maksimum Web

SEO ÇALIŞMALARINDA İÇERİĞİN ÖNEMİ

SEO ÇALIŞMALARINDA İÇERİĞİN ÖNEMİ

SEO çalışmalarında en belirleyici noktaların başında içerik geliyor. Başta Google olmak üzere, arama motoru optimizasyonlarında kullanıcının sayfa ile ilişkisi (sayfada geçirdiği süre, sayfa içindeki hareketleri, hemen çıkma oranı vb.) sıralamaları önemli ölçüde etkiliyor.

Anahtar kelime ve etiket kullanımı ile backlinkin önemi giderek azaldığı gibi, kullanıcı deneyimi (UX – User Experience) önemini giderek artırıyor. Peki bu doğrultuda, arama sıralamalarını artırmak için nasıl içerik oluşturmak gerekiyor?

Kaliteli İçerik ile Arama Motoru Sıralamalarında Yükselme

Arama motoru sıralamalarında yükselmeyi hedefleyen web sitelerinin temel hedefi daha fazla kullanıcıya ulaşmak. Google, dünya genelinde en popüler arama motoru olduğu için, daha fazla kullanıcıyı/ziyareti hedefleyen web sitelerinin Google sıralamalarında yükselmesi önem taşıyor. Peki, sıralamalarda yükselmek için içerikleri nasıl oluşturmak gerekiyor?

İlgi Çekici İçerik

İlgi çekici içerikler, ziyaretçilerin sayfada daha uzun süre kalmasını sağlıyor. İçeriğin ilgi çekici olması için ise hem merak uyandıran bir konu hakkında önemli bilgiler verilmesi hem de dikkat çekici bir dille yazılması gerekiyor.

Akıcı Anlatım

İçeriğin diline, hedeflenen kullanıcı kitlesi dikkate alınarak karar vermek oldukça önemli. Bununla birlikte, web site içerisindeki dilde tutarlılığı da unutmamak gerekiyor. Örneğin, bazı içeriklerde “sen”, bazı içeriklerde “siz” dilini kullanmak, tutarsızlığa neden oluyor. Hitap diline ek olarak, içeriklerdeki üslubu da hedef kitleye göre belirlemekte yarar var.

İçeriğin Kolay Okunması

İçeriğin ilgi çekici olması tek başına yeterli değil, kullanıcının içeriği kolayca okumasını sağlamak da önem arz ediyor. İçeriği alt başlıklara ayırmak, gerekli yerlere görsel eklemek ve mümkünse madde imi kullanmak önemli.

Uzunluk Ölçütü

İnternette yayımlanan çok uzun içerikler ne yazık ki çok fazla okunmuyor. Bunun için içeriği farklı başlıklara bölerek yayımlamak kullanıcı deneyimi açısından önemli. Aynı zamanda içeriğin çok kısa olması da arama motoru sıralamalarındaki rekabette zayıf kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle içeriğin uzunluğuna, konuyu ve okuyucu kitlesini de göz önünde bulundurarak, doğru karar vermek gerekiyor.

Sayfa Etkileşimi

Ziyaretçilerin, içerik ile ilgili sayfaya yorum yapması oldukça önemli. Bu nedenle, hem sitenin yorum alanlarının kolay kullanıma sahip olması hem de sayfada kullanıcıyı yorum yapma yapmaya teşvik eden alanların bulunması gerekiyor. Yorum alanlarının yanı sıra ziyaretçinin içeriği sosyal medyada paylaşmasını da kolaylaştırmak önemli. Zira içerik sosyal medyada paylaşılması, ziyaret oranını artıran noktaların başında geliyor.

Bunların dışında mobil cihazlarda font büyüklüğünün uygun olduğuna emin olmak gerekiyor. Ayrıca sayfanın hızlı açılması da kullanıcıların sitede kalma oranını doğrudan etkileyen değişkenlerden biri. Bunun için içeriğin içerisine boyutu çok yüksek olan görseller eklememeye dikkat etmek gerekiyor.