SANDBOX NEDİR? - Maksimum Web

SANDBOX NEDİR?

SANDBOX NEDİR?

Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Bu yazımızda Sandbox nedir konusunu inceleyeceğiz. Google‘ın ceza uygulamasına verilen isimdir. Özellikle Türk sitelerinde en çok karşılaşılan filtre sistemidir. Sandbox‘a girmek bir site için çok kolayken çıkmak oldukça zordur. Anahtar kelimelerin fazla oluşu, yoğun ve kısa sürede artış gösteren backlink, başka sitelerden kopyalanan içerik, fazla etiket kullanımı, sitedeki içeriklerin yine aynı sitede kopyalarının yayınlanması, fazla rich snippet kullanımı, aşırı link verilmesi bir sitenin Sandbox‘a düşmesi için yeterli sebeplerdir. Özellikle yeni açılan sitelerde yapılan Seo çalışmalarının kurallara uymaması da buna sebep olur. Aşırı Seo sebebiyle siteler Google’dan adeta silinir. Hata fazlalığına göre birkaç sayfa aşağıya inebilir veya bulunamayacak şekilde alt sayfalara atılır.

Bir sitenin Sandbox’a Düştüğü Nasıl Anlaşılır?

En net belirtisi, sitenin tüm anahtar kelimelerde çıkmaması, aramadan kaybolmasıdır. Bunu şekilde de anlaşılmıyorsa, en etkili çözüm sitenin başlığını (title) aramaya yazmaktır. Eğer site ilk sırada çıkmıyorsa Sandbox’tadır. Fakat site başlığında bir rekabet söz konusu olan başlık var ise bu yöntem de en belirleyici çözüm olmaktan çıkar. 2. seçenek olarak da site URLsini arama motoruna girmektir. Eğer bunu yaptığınızda da çıkmıyorsanız o zaman Sandbox’tasınızdır.

Sandbox‘a Düşüldüğünde Yapılması Gerekenler

Öncelikle bu saydığımız işlemlerin hepsinin temizlenip, düzeltilmesi gerekir. Sandbox’a düşmenize sebep olan şeyleri ortadan kaldırmalısınız. Siteyi silip yeniden yapılandırmak da bir seçenektir ama uzun solukludur. Unutulmamalıdır ki Sandbox Google‘ın bir sitenin iyi mi veya kötü mü olduğunu belirlemesine yardımcı olan bir uygulamadır. Her şeyi yolunda ve özgün yaptığınızı düşünüyorsanız korkmanıza gerek yok.

Tüm bunları uyguladığınızda ortalama 3 ile 6 ay gibi bir sürede Sandbox‘dan çıkabilirsiniz. İşlemi kısa sürede gerçekleştirmek için Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz. Bu yazımızda Sandbox nedir sorusunu inceledik. Farklı konular için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.