RESPONSIVE WEBSITE TASARIMI - Maksimum Web

RESPONSIVE WEBSITE TASARIMI

RESPONSIVE WEBSITE TASARIMI

Responsive website tasarımı (RWD), site tasarımcılarının tüm cihazlar için bir kez oluşturma ve aynı içeriği her yerde yayınlamalarını sağlar. Web sitesi sayfalarını farklı platformlarda çeşitli cihazlar ve web tarayıcılarında verimli, optimize edilmiş ve okunması kolay bir formatta oluşturma web sitesi geliştirme felsefesidir.

Yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda görüntülemek için web sayfaları tasarlamanın geleneksel yaklaşımından ziyade, duyarlı tasarım, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda ve geleneksel PC’lerde kullanıcılara en uygun görünümü sunmak için çeşitli yeni web geliştirme özellikleri ve işlevleri kullanır. ve diğer elektronik cihazlar.

Daha küçük ekran boyutları nedeniyle, mobil cihazlar, kullanıcıların web sitesinde daha verimli bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için genellikle içerik için değiştirilmiş bir düzen gerektirir ve duyarlı tasarımla web geliştiricileri, web sayfalarını çeşitli şekillerde okunabilir içerik oluşturma esnekliği ile kodlayabilir. Bu, büyük ölçüde, görüntü alanı genişliği gibi faktörlere bağlı olarak sürekli ve akıcı bir şekilde değişebilen web sitelerinden kaynaklanmaktadır.

Responsive Website Bileşenleri

Duyarlı web sitesi tasarımı aşağıdaki üç ana bileşenden oluşur:

Esnek düzenler – Dinamik olarak herhangi bir genişliğe göre yeniden boyutlandırılacak web sitesi düzenini oluşturmak için esnek bir ızgara kullanma.
Medya sorguları – Hedefleme sırasında ve stilleri dahil ederken medya türlerine bir uzantı. Medya sorguları, tasarımcıların belirli tarayıcı ve cihaz koşulları için farklı stiller belirlemelerine olanak tanır.
Esnek ortam – Görünüm alanının boyutu değiştikçe ortamın boyutunu değiştirerek ortamı (görüntüler, video ve diğer formatlar) ölçeklenebilir hale getirir.

Responsive Web Tasarımı ve Geleneksel Web Tasarımı

Masaüstü tarayıcılarda iyi okunan ancak akıllı telefonlarda çok küçük, okunamayan bir metin bulunan, genellikle bir akıllı telefonun sınırlı görünüm alanı görüntüleme genişliğine sığmayacak kadar çok sütun veya resimler , yanıt vermeyen bir web tasarım sayfasına örnek olarak verilebilir.

Buna karşılık, duyarlı tasarımla web geliştiricilerinin belirli ekran boyutlarına odaklanması gerekmez; daha ziyade, duyarlı web kodları, mobil cihazın veya bilgisayarın ekran boyutuna ve özelliklerine göre farklı düzenler sunarak bir dizi ekran boyutuna uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Responsive website tasarımı konusunu ele aldığımız bu bloga benzer bloglar için tıklayın.