Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir? - Maksimum Web

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir

Tüm işletme, kurum, kuruluş ve vakıfların kendilerine ait isimleri ve vergi numaraları olur, resmi işlerde kendilerini bu bilgilerle tanımlarlar. Fakat kendilerini müşterilerine ve bulunduğu pazara tanıtırken akılda kalıcı olmak için bir yüz oluşturmaları gerekir. Kurumlar kendilerini ifade etmek için ve tanınır olmalarını sağlamak için logo, renk, font gibi diğer markalardan ayrıştıracak elementlerle farklarını gösterebilirler. Aynı şekilde reklamlarında, afişlerinde, kartvizitlerinde, tabelalarında vs. bu belirledikleri standartları kullanmak markanın kendisini gösteren unsurlardır. Kurumsal kimlik tasarımı markalaşmanın ilk ve en önemli aşamasıdır, renk, logo ve slogana bağlı kalarak kurumsal bir dil oluşturulur ve tanıtımlar tüm bu unsurları bir araya getirerek yapılır. Kurumsal kimlik tasarımında önemli olan öğeleri yazımızın devamında inceleyelim.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Oluştururken Kullanılan Öğeler

Kurumsal Kimlik Tasarımı Oluştururken Kullanılan Öğeler

Marka Adı

Marka adı kurumsal kimliği oluştururken kullanılan ilk unsurdur. Marka adı bir kısaltma da olabilir bir kişinin ismi de olabilir herhangi bir terim de, tüm bu şartları göz önünde bulundurarak sektöre uygun tasarım yapılması gerekir. Marka adının da bulunduğu sektörle uyumlu olması gerekir.

Logo Tasarımı

Logo kurumsal kimliğin en önemli parçasıdır. Bir markaya logo tasarlarken amblem ve font kullanımı o marka için kullanılacak kurumsal kimliğin gideceği yönü belirler. Logoyu tercihe göre sadece font olarak, amblem ve font veya sadece amblem olarak kullanabiliriz. Marka bilinirliği bu tercihlerde oldukça önemlidir.

Font Kullanımı

Font kullanımı markanın bulunduğu sektöre göre seçilir genelde. Serif, Sans-Serif, Yumuşak vs. gibi fontları farklılaştıran ve kategorize etmemizi sağlayan özellikleri vardır. Fontun ciddiyeti sektördeki kurumsal kimliğinizi birebir etkileyecek bir etmendir, bu nedenle font seçerken kurum olarak duruşumuzun nasıl olacağına ve neler vaat ettiğimize bakmamız gerekir.

Baskı Öğeleri

Baskı öğeleri kurumsal kimlik tasarımında dışa açılacak olan yüzümüzü en çok tanıtacak unsurlardan biridir. Kartvizit, antetli kağıt, afiş, fatura, fiş vs. gibi baskılı fiziksel materyaller kurum içinde ve dışında personeller tarafından kullanıldıkları için kurumsal kimliğin önemli parçalarıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı