JQUERY Nedir? - Maksimum Web

JQUERY Nedir?

JQUERY Nedir?

Bu blog yazımızda “JQuery Nedir? ” sorusunu cevaplayacağız. JQuery, web sayfalarının işlevselliğinin arttıran,  JavaScript dilini internet üzerinden kolayca kullanılabilmeyi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir JavaScript kütüphanesidir.

Bir JavaScript kütüphanesi olan jQuery ise az kod ile çok iş yapılmasını sağlar. Sadece birkaç kod kullanarak animasyonlar, slider efektleri yapılabilir ve bu sayede web sitelerini daha etkileşimli hale getirir. Açık kaynak kodlu olması, dinamik içerikler oluşturulabilmesi, JavaScript kodlarının daha kısa, anlaşılır şekilde yazılmasını sağlaması nedeni ile oldukça popülerdir ve birçok web uygulamalarında kullanılmaktadır. Birçok ortamda rahatça kullanılabilme imkanı sunmaktadır.

jQuery 2006 yılında John Resing tarafından geliştirilmiştir. 2006 yılı öncesine kadar JavaScript karmaşık kütüphanesi kullanıyordu. Daha basit ve anlaşılır hale getirmek için jQuery kütüphanesi geliştirilmiştir. JQuery kullancıları kütüphaneyi istedikleri amaçla kullabilme hakkına sahiptir. Yine de az da olsa CSS, Html ve JavaScript dillerini bilmek gerekir. Az düzeyde bilinmesi işlerinizi daha da kolaylaştırabilir. JQuery Nedir? sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de “neden JQuery kullanmalıyım?” sorusunun cevabına geçebiliriz.

Neden JQuery Kullanmalıyım?

– Öğrenmesi kolay ve hızlıdır. Az kodla çok fazla iş başar mantığıyla ilerledikleri için yapısını çok kolay bir şekilde öğrenip uygulayabilirsiniz.

-Açık kaynak kodlu olduğu için geliştiriciler JQuery ile eklenti geliştirebilmektedir.

– JavaScript ile yapılmak istenenleri daha az kodlarla yapılmasını sağlar.

– Animasyonlar, slider efektleri, gizleme-gösterme efektleri yapılabilir.

-Cross-Browser desteği. Cross-browser web sitemizi farklı tarayıcılarda görünüm olarak eşit olup olmadığını test eden bir uygulamadır.

– SEO uyumludur.

– Her tarayıcıda sorunsuz bir şekilde çalışır.

SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

-JQuery birçok animasyon efekti sunar. CSS özelliklerinden oluşan animasyonlar oluşturulmasına dahi izin verir.

-Çapraz tarayıcı desteğiyle çalışır.

-AJAX işlemleri

-3. parti eklentiler

-HTML/DOM Manipülasyonu

gibi birçok özellikler sunar.

Daha fazla blog yazısı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.