İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMANIN AVANTAJLARI - Maksimum Web

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMANIN AVANTAJLARI

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMANIN AVANTAJLARI

Türkiye E-ticaret ile 1991 yılında tanışmıştır. Ama geçen bu 20 küsür yıla rağmen türk insanının internetten alışveriş yapmak konusunda hala ön yargıları var. Bunun başlıca sebepleri sipariş verilen ürünlerin bekledikleri gibi çıkmaması, kıyafet gibi ürünlerde ise gelen ürünün bedenine uygun olmaması gibi bir sürü sebep bulunabilir. Bu durum internet alışverişi dışında EFT ve havale gibi bankacılık işlemlerine de pek güvenmeyen insanlar vardır. Ama internetten alışveriş yapmak hem istediğimiz ürünü daha uygun fiyata ve daha avantajlı seçenekler ile almamıza olanak sağlayabiliyor. Ve istediğimiz ürünü eğer aradığımız mağazalarda bulamıyorsak internetten bulmamız çok daha kolay olabilmektedir. Hatta türkiyede satılmayan yurt dışında satılan ürünleri de almak için belli başlı alışveriş sitelerini kullanabilirisiniz.

Aslında internetten alışveriş yapmak en az bir mağazadan alışveriş yapmak kadar güvenlidir. Güvenilir ve uzman alışveriş sitelerinden alışveriş yapmakta hiçbir sakınca bulunmamaktır.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  • Hiçbir E-ticaret sitesi sizin kart şifrenizi istemez. Eğer isterse o siteden alışveriş yapmanın güvenli olmadığını bilmelisiniz.
  • “Kredi kart bilgilerim çalınır mı acaba ?” diye korkularınız var ise eğer e-ticaret sitesi sunucu ile istemci arasında ödemeyi ve iletişimi sağlayan SSL Sertifikası’na sahipse gayet rahat bir şekilde alışveriş yapabilirisiniz. Çünkü bu sertifika kart bilgilerinizi bankanıza bildirerek güvenilir bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar.
  • Alışveriş yapacağınız E-ticaret sitesinin iletişim bilgilerini müşterileriyle paylaşıp paylaşmadığına dikkat ediniz. Yoksa herhangi bir mağduriyet durumunda tek başınıza kalabilirsiniz.
  • İnternetten aldığınız ürünün garanti belgesini ve faturasını kesinlikle saklayınız. Bu iki belgeyle sadece mağazalarda değil alışveriş yaptığınız internet sitesinde de kullanabilirsiniz.
  • Belki de en önemli olan kısım : Kargoyla gelen ürününüzü kargocunun yanında kontrol ediniz. Eğer istemediğiniz veya hasarlı bir ürün geldiyse ürünü teslim almayın. Gerekirse tutanak tutturup ürünü geri gönderiniz.

Ödeme yapma noktasında ise paypal, Ininal, BKM Express vb. güvenilir ödeme teknolojilerini kullanabilirsiniz.

İnternetten alışveriş konusunu ele aldığımız bu blog yazısına benzer yazılar için tıklayabilirsiniz.