INSTAGRAM REKLAMI VE MODELLERİ - Maksimum Web

INSTAGRAM REKLAMI VE MODELLERİ

INSTAGRAM REKLAMI VE MODELLERİ

Instagram Reklamı

Instagram 2010 senesinde kurulduğu günden bu yana kendini çok hızlı bir şekilde büyüterek ve geliştirerek dünyamıza girdi. Hatta o kadar çok tercih edildi ki ciddi sayılarda Facebook kullanıcısını da kendi tarafına çekti.  Bununla beraber reklamcılık sektörüne de yeni bir soluk, büyük bir değişim getirdi.

Ortalama 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, reklam konusunda da son dönemlerde büyük atılımlar gerçekleştirdi. Özellikle Türkiye’de Instagram kullanıcılarında yeni ürün keşfi, markaları takip ve alışveriş çok yaygın.

Instagram üzerinden reklam veriyorsanız kampanyalarınızın oluşumunu, yayın takiplerini Facebookta olduğu gibi yönetebiliyorsunuz. Hedef kitlenizi seçerek gereksiz yerlerde ve sizi tercih etmeyecek kişilerin sayfalarına düşmek yerine; ulaşmak istediğiniz, ileriki potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ülke, şehir, bölge kısıtlamasında bulunabilir, yaş, cinsiyet gibi faktörlere göre filtre uygulayabilirsiniz.

Instagram reklamı da türlerine göre farklılık gösteriyor. Ulaşmak istediğiniz kişilerin sayfasında etkili, kafa karıştırmayan, ürün veya hizmetinizi doğrudan ve anlaşılır bir şekilde anlatan bir görselle yer alabilirsiniz. Görsel yerine daha hareketli, daha etkileyici sonuçlar almak istiyorsanız video reklamı da verebilirsiniz. Birden fazla görsel ve video koymak isterseniz de dönen reklam türünden faydalanabilirsiniz. Instagram hikayeleri de artık her Instagram kullanıcısının günlük takip ettiği bir uygulama. Bunun avantajından fayda sağlayarak reklamınızı hedef kitlenizin hikayelerinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam Modelleri

  • Fotoğraf Reklamları
  • Video Reklamları
  • Dönen Reklamlar
  • Hikaye Reklamları

FOTOĞRAF REKLAMLARI

Instagram’da tek bir görselle reklam verebilirsiniz. Tavsiye edilen görsel büyüklüğü 1080×1080, oranı ise 1:1 olmalıdır. Görselin dikkat çekici ve açıklayıcı olması çok önemli bir noktadır. Reklamınızı doğrudan internet sitenize ya da Instagram sayfasınıza yönlendirebilirsiniz.

VİDEO REKLAMLARI

Video izlemeye oranı her geçen gün daha da artmakta. Reklamlarınız için önerilen video uzunluğu 15 saniyedir. Fakat Facebook verilerine göre ortalama 7,5 videoda kalınmaktadır. Bu sebeple içerik kısa ve öz bir şekilde anlatılmalıdır.

DÖNEN REKLAMLAR

Tek bir görsel yerine birçok görsel koyabileceğiniz reklam modelidir. Ürününüzü veya hizmetinizi tanıtabilmek için en etkili yöntemlerden biridir.

HİKAYE REKLAMLARI

Bu model özellikle video reklamları yayınlamak için harika bir yerdir. Çünkü kullanıcılar hikayelerde genellikle videoları görmeyi bekler.

Sosyal medya ile ilgili daha fazla yazı okumak için tıklayınız.