DOĞAL BACKLINK NASIL ALINIR? - Maksimum Web

DOĞAL BACKLINK NASIL ALINIR?

DOĞAL BACKLINK NASIL ALINIR?

Doğal backlink Google’ı kandırmadan almayı başardığınız linklerdir. Sitenizin trafiğini arttırmak için dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralaması faktörlerinden biridir. Dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta Google’ın da dediği gibi ” Backlink satın almayın, siteleriniz arasında backlink gönderimi yapmayın ve değiş tokuş etmeyin” dir. İyi bir kaynaktan gelen backlink sizin sıralamanızı çok büyük oranda değiştirir. Fakat siz güçlü bir kaynaktan backlink satın alırsanız Google’ı kandırmış olursunuz. Çünkü bu backlink size hak ettiğiniz için değil satın aldığınız için verilmiştir. Google sürekli olarak doğal olmayan yollardan gelen backlinklere karşı mücadele etmektedir. Bilinen en büyük algoritmalarından biri olan Penguen Algoritması, farklı yollardan kazanılan backlinklere karşı savaşmaktadır. Google’ı kandırmak en son isteyeceğiniz şeylerden biri olmalıdır. Çünkü bu fark edildiği an web sitenize çok ağır cezalar verilecek ve gelen backlinkler yok sayılacaktır. Yani hem emeğiniz hem de paranız boşa gidecektir.

Gelelim “Doğal backlink nasıl alınır ve nedir?” sorusuna.

Google’ı manipüle etmeden hakkınız ile almayı başardığınız backlinklere denir. Örneklendirelim;
Doktor olduğunuzu düşünelim ve backlink almak istiyorsunuz. Trafiği iyi olan ünlü bir restoranın sayfasından almak istediniz. Bu durumda Google bunu satın alınmış, hak edilmeyen backlink olarak algılayacaktır çünkü hem sektörler birbirinden bağımsız hem de içerikleri aynı değildir. Fakat bir doktor olarak bir hastanenin, farklı bir doktorun sayfasından backlink almanız doğal backlink olarak algılanacaktır. Kısacası satın almak istediğinizde dahi backlink aldığınız sayfanın sayfanızla uyumlu olması gerekir. Bu noktada Google’dan sonra kullanıcıları düşünmeniz gerekir. Web sitenize girdiklerinde görmüş oldukları alakasız backlinkler sizin web sitenizin kalitesi ve güvenilirliği düşürecektir.

  • Popüler bir içerik bulun.
  • İçeriklerinizi sürekli güncelleyin.
  • Uygun sayfalardan backlink isteyin.

Bu 3 maddeyi biraz açalım.

Sektörünüzle alakalı çok aranan bir içeriği bulun. Örneğin Google’da ilk sıralarda çıkmak istediğiniz kelime “Profesyonel Web Tasarım” olsun. Bu anahtar kelimeyi öncelikle Google Anahtar Kelime Planlayıcısı’nda aratın ve sonuçlarına bakın. Sonrasında Google’a Profesyonel Web Tasarım yazın ve ilk sıralarda çıkan siteleri inceleyin. Rakibinizi bulun. Seçmiş olduğunuz rakibinizin yayınladığı içeriği inceleyin ve bu içeriğin üzerine daha fazla şey katarak geliştirin. Üstelik rakibinizin sitesindeki içerik eski ise 1-0 öne geçmişsiniz demektir. Çünkü Google sürekli olarak bizden içeriklerin güncellenmesini talep eder. Sonrasında ise sırada rakip olarak seçtiğiniz içeriğin yayınlandığı adrese hangi backlinklerin geldiğini bulmak. Bu hizmeti genelde ücretli SEO araçları verir. Örnek olarak ” ahrefs” bu konuda bilinen en güçlü analiz araçlarından biridir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz backlink araçlarına SEO Spyglass ve Opensite explorer örnek verilebilir. Peki bu backlinkleri analiz etmek neden önemlidir? İşin en zevkli kısmı burası olabilir. Artık elinizde rakibinizden daha iyi yazdığınız bir içerik olacak. Rakibinizin backlinklerini analiz ettiğiniz zaman bu sitelere ulaşıp, iletişim bilgileri kısmından mail atıp, içeriğinizin ne kadar kaliteli olduğunu ve güncelliğini anlatan bir mail yazın. Link talep edin. Böylelikle hem hak ettiğiniz bir backlink almış olacaksınız hem de rakibinizin backlinkini kendi tarafınıza geçireceksiniz.