BERT ALGORİTMASI - Maksimum Web

BERT ALGORİTMASI

BERT ALGORİTMASI

Bert algoritması Google organik sonuçlarda çıkan her 10 aramanın 1 tanesini direkt etkileyecek büyük bir güncellemedir. Google’ın diğer algoritma güncellemeleri gibi kullanıcı aramalarını daha net anlatmak ve kullanıcıya daha doğru sonuçlar vermek adına geliştirilmiştir. “Bidirectional Encoder Representations from Transformers” in baş harflerinden oluşan BERT, Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı anlamına gelir.

Peki Google’ın son 5 yılda yaptığı en önemli değişiklik diyebileceğimiz BERT güncellemesi alan adınızın yaşını, google aramalardaki sıralamanızı, içeriğinizi ve anahtar kelimelerinizi nasıl etkileyecek bu soruların cevaplarını bulalım.

En basit anlatımla arama motorları web sitelerini incelerken ve arama terimlerine göre arama yaparken bilgisayarların bizim dilimizi daha iyi anlamasına yönelik bir yenilik olduğundan bahsedebiliriz. Yani yapay zekanın artık belirli kelimelere değil o alanda yer alan tüm kelimelerin birbiri ile olan alakasını incelemesi ve anlamlı sonuçlar çıkarması diyebiliriz. Burada Google’ın amacı kullanıcı sorguları karmaşık ve incelikli hale geldikçe, doğru sonuçları vermeye çalışmasıdır.

Kullanıcı arama yaparken kullandığı kelimelerin özelliğinden çok beraber kullanılan kelimelerin birbiri ile arasındaki bağı yani günlük dilde sorulan soru ya da söylenen cümle olarak algılaması gibi kabaca belirtebiliriz. Örneğin Türkçeden örnek verecek olursak kime ve kimden kelimelerinin daha iyi anlaşılması ile cümlenin tamamı anlam kazanmış olacak.

Bu güncellemeyi tetikleyen şey belki de Google’da sorgulanan şeylerin %20’si gibi yüksek bir oranını sesli sorgular oluşturmaktadır. Bu da konuşma dilinin karmaşıklığına bir çözüm sunmalı olarak düşünülmüş olabilir. Bu sesli arama oranının sadece birkaç yıl içerisinde %50 gibi inanılmaz oranlara çıkması beklenmektedir.

Google ile ilgili daha fazla yazıya ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.